uždaryti

Antalija – miestas, kurortas ir uostas Turkijos pietuose Turkijoje, prie Antalijos įlankos (Viduržemio jūra); administaracinis Antalijos centras įsikūręs 30 metrų virš jūros lygio. Išvystyta metalurgijos, tekstilės, laivybos pramonė, turizmas. Apylinkėse auginami citrusiniai.

Mieste yra platūs paplūdimiai, senovės graikų kultūros griuvėsiai. Delfinariumas, vandens pramogų parkas. Yra vienas didžiausių šalyje oro uostas.

Miestą 159 m. pr. m. e. įkūrė Pergamo karalius Atalas II ir pavadino savo garbei Attaleia (Αττάλεια). 133 m. pr. m. e. miestą užkariavo romėnams, jis tapo žiemos rezedencija imperatoriaus Adriano. Ilgai Antalija priklausė Romai, vėliau 330-1453 m. priklausė Bizantijos imperijai (1207 m. Viduramžiais vadintas Satalija. Bizantijos laikais buvo svarbus krikščionybės centras. Ekonominis regiono nuosmukis prasidėjo VIII a., po didžiulo zemės drebėjimo, arabų antpuolių (VII–VIII aa.) ir jūros piratų. 1080 m regione pradėjo plysti islamas, kai miestą buvo užėmę seldžiukai).

1118 m. bizantijos imperatoriaus Ioano II Komnino valdymo pradžioje, miestas buvo nutolęs nuo imperijos žemių, labai arti nuo miesto buvo selžiukų valdos, tad tik per jūrą galima buvo susisiekti su likusią šalies dalimi. 1119 m. Ioanas II vadovavo keliems žygiams prieš turkus ir pramušė kelią į Antaliją per sausumą.

1207 m. seldžiukai užkariavo Antaliją ir gretimas teritorijas. 1321–1423 metais Antalija buvo nepriklausamo beiliko Chamid centru. 1423 metais Antalija užkariauja turkai-osmanai 1391 m. užkariavo Osmanų imperija. Po Pirmojo pasaulinio karo 1919–1921 miestą okupavo Italija tačiau jau 1921 m. turkai, vadovaujami Atatiurko, užėmė miestą ir jis atiteko Turkijai.

Šiandien galima aplankyti labai gražų senamiestį, jo siauras gatveles. Čia daugybė boutique stiliaus viešbučių, pansionatų. Akis galima paganyti suvenyrų, kilimų, odos, rūbų ar juvelyrinėse parduotuvėlėse. Žinoma kiekvienoje kavinėje galima paskanauti turkiškos kavos, užkandinėje ar restorane paragauti tikro turkiško kebabo, atsigaivinti alumi, o vakare pasimėgauti taure vyno. Taip pat galima papietauti ar pavakarieniauti viename iš senamiesčio restoranų, įsikūrusių ant jūros kranto skardžio, pasigrožėti saulėlydžiu. Antalijoje yra ne vienas žymus krioklys: Lara, Kuršunlu, Diudeno.

Viešbučiai Antalijos senamiestyje